Półwysep Skandynawski a Apeniński – porównanie

Półwysep Skandynawski leży w strefie okołobiegunowej i umiarkowanej, gdzie zimy są bardzo mroźne i długie, a lata chłodne i krótkie. Klimat jest tu bardzo surowy, a roślinność tundrowa lub tajgowa. Gleby zaś tundrowe lub bielicowe, a więc nieurodzajne. Natomiast odwrotnie jest na Półwyspie Apenińskim, gdzie klimat jest łagodny, ciepły, korzystny. Roślinność panuje tu egzotyczna – wszelkie palmy, cytrusy, oliwki, itd. Przyczyną tych różnic jest położenie obu półwyspów – Skandynawski w strefie zimnej, a Apeniński w ciepłej, wręcz gorącej. Klimat zależy tu od ilości promieniowania padającego na powierzchnię Ziemi, czyli od wysokości słońca nad horyzontem.

Półwysep Skandynawski a Apeniński – porównanie

Na równik promienie padają pod kątem prostym, gdzie jest oczywiście najcieplej. Czyli im dalej jest od równika, tym temperatura spada. Półwysep Apeniński leży dużo bliżej równika niż Skandynawski, dlatego występuje tak duża różnica w klimacie roślinności (roślinność charakterystyczna jest dla każdego klimatu), a to się również wiąże z glebami – obu tych półwyspów.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#półwysep skandynawski #Półwysep skandynawski mapa #półwysep skandynawski klimat #półwysep apeniński #półwysep skandynawski położenie geograficzne #półwysep apeniński na mapie #mapa skandynawii

Authors
Tags , , , , , ,

Related posts

Top