Budownictwo

Komfortowy chłód pomieszczeń jak w średniowiecznym zamku

Komunikat prasowy, Warszawa, 20 lipca 2016r. Komfortowy chłód pomieszczeń jak w średniowiecznym zamku Dom, w którym czujesz się jak w oazie Druga połowa lipca i

Komunikat prasowy,
Warszawa, 20 lipca 2016r.

Komfortowy chłód pomieszczeń jak w średniowiecznym zamku

Dom, w którym czujesz się jak w oazie
Druga połowa lipca i pierwsza część sierpnia to statystycznie najbardziej ciepłe dni w roku. Notujemy wtedy największe fale upałów. Kiedy temperatura powietrza osiąga około 30 stopni Celsjusza, nieocieplony dom zamiast być chłodnym schronieniem staje się gorącą betonową pułapką. Można łatwo zmienić ten stan i wykonać jego opłacalną termomodernizację. Przeprowadzona zgodnie z wymogami, sprawdzonym izolatorem gwarantuje optymalną temperaturę pomieszczeń w sezonie letnim i zimowym, a właściciel oszczędza minimum kilkaset złotych rocznie.
Markowy izolator chroni zarówno przed mrozem, jak i upałem. W naszych warunkach klimatycznych podstawowym materiałem chroniącym nasze domy przed wymianą ciepła jest styropian. Właściciele domów, którzy przeprowadzą odpowiednią termoizolację grubą, co najmniej 12 cm warstwą, np. styropianu, mogą skutecznie schronić się przed upałem we własnych domach. Jest w nich po prostu chłodniej i to bez pracującej klimatyzacji, również zimą rachunki za ogrzewanie będą niższe, a w domu będzie ciepło. To się opłaca!

Temperatura domu pod kontrolą
Latem ciepło przenika do wnętrza pomieszczeń, a zimą z nich ucieka. Kto w letni upał
mógł odwiedzić znajomych, mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany przedwojennych budynków tworzą grubą warstwę izolacyjną. Dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach. Na szczęście okazuje się, że i nowoczesne budynki mogą oprzeć się upałom. Trzeba po prostu “otulić” ściany odpowiednio grubą warstwą styropianu, a wtedy osiągną walory izolacyjne takie, jak grube przedwojenne mury. Na przykład izolacja wykonana ze styropianu w kropki o grubości 15 cm chroni skutecznie, jak betonowy mur o grubości ponad czterech metrów.

Chłodno bez klimatyzacji, ciepło bez dogrzewania
– W dobrze ocieplonym domu nie będzie na szczęście aż tak zimno, jak
w średniowiecznym zamku. Na pewno jednak odczujemy przyjemny chłodek, o którym mogą tylko pomarzyć mieszkańcy nieocieplonego domu – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki największego polskiego producenta płyt styropianowych. – Właściciele domów, którzy chcą mieć w domu optymalny klimat, a nie chcą wydawać pieniędzy na klimatyzację, powinni zaizolować dom termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

A to już wiesz?  Przedsezonowy poradnik remontowy

Przedstawiamy kilka prostych, doraźnych sposobów na upały, nieuwzględniających stosunkowo drogiej i nie do końca zdrowej klimatyzacji:
€˘ zakupić wiatrak;
€˘ ograniczyć nasłonecznienie okien przez żaluzje i specjalne rolety;
€˘ zainstalować nawilżacz powietrza lub po prostu nalać wody do miski;
€˘ unikać wietrzenia pomieszczeń w momencie największego nasłonecznienia;
€˘ stworzyć kontrolowane przeciągi zwiększające cyrkulację powietrza;
€˘ unikać długiego gotowania, ponieważ para wodna unosząca się w powietrzu powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca;
€˘ ustawić dmuchany basen w ogródku;
€˘ wziąć zimny prysznic i zjeść porcję pysznych lodów;
€˘ pić dużo chłodnych napojów.

Sezon budowlany jest w pełni, warto więc go wykorzystać na termomodernizację budynku. Eksperci są zgodni, że to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która zwraca się bardzo szybko. Jej właściwe wykonanie zapewnia komfort mieszkańcom ocieplonego domu, a właścicielowi gwarantuje znaczne oszczędności.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy